При благоприятни метеорологични условия през февруари продължават грижите за лозовите насаждения, макар че този месец все още се извършват сравнително малко агротехнически и растително-защитни мероприятия в лозята.

Но все пак...

Проверява се за измръзнали пъпки.

В слънчевите и по-топлите дни лозарите могат да обследват лозите, за да установят наличие на акари, които нанасят сериозни повреди по насажденията. Определя се каква е числеността на акарите и се избират начините на борба с тях - механични или химични.

През февруари вредителите по лозата са в състояние на покой под кората на лозите - те са в основата на старите чепове и най-вече в пъпките.

Затова се препоръчва почистване на старата кора по главините и рамената на лозата. Изрязват се, изнасят се и се изгарят всички заболели части, за да се унищожат зимуващите форми на антракноза и на червения овощен акар, както и на други неприятели.

Започва и резитбата на лозята - но само в в по-топлите дни от месеца. Задължително е тя да приключи преди започването на сокодвижението.

Резитбата да се извършва избирателно, като най-напред се режат лозята, които са засадени на терени с най-малък риск от измръзване.

Започваме да режем първо винените сортове, които са сравнително най-студоустойчиви - такива са Каберне Совиньон, Мерло, Мискет отонел, Мискет червен.

Резитбата на десертните сортове се оставя за по-късен етап.

Прави се ремонт на подпорната конструкция, а на новосъздадените лозя се започва изграждането й.

През този месец продължават и грижите за лозовия посадъчен материал.

Трябва периодично да се преглежда и да се отстраняват заразени лози по време на съхранението им. Да продължи поддържането на оптимална температура, влажност на въздуха и пясъка в помещението, където се съхранява лозов посадъчен материал.

При плододаващите лозя продължава торенето с фосфорни и калиеви торове, както и торенето с оборски тор.

Започва пролетното засаждане на нови лозя.