Тази година средният добив от пчелно семейство е близо 10 кг. Поскъпването на продукцията може да причини повече загуби, отваряйки нови възможности за конкуренцията, информира savetivzemedelieto.bg.

В деня на протеста на пчеларите много заети в бранша коментираха проблемите, пред които са изправени. В Смолянска област за поредна година отчитат по-ниски добиви на мед. Средният добив от пчелно семейство е близо 10 кг. В други години, когато климатичните условия са били по-добри, тази цифра е била двойно, дори тройно по-висока.

Въпреки трудното положение, в което са изпаднали пчеларите, те не са склонни да повишат цената. Сега тя е 10 лв./кг., а може да се покачи до 14-15 лв./кг. Повечето от тях се опасяват, че тази стъпка може да им коства пазарът, подтиквайки пчелари от други части на страната да предложат по-евтино своята продукция, съобщават от ИА „Фокус“.

Това, от което не са толкова засегнати пчеларите в Смолянска област, са масовите пръскания. Там площите с култури са по-малко. Хората в областта подкрепят колегите си от останалите части на страната, които търпят загуби заради смъртността на пчелите. Всички в бранша се единодушни, че законово трябва да има промени, наказания за нарушителите също.

Едно от исканията на днешния протест е именно това – криминализиране на отравянето на пчелите. Сега поради липса на лаборатория, която да изследва и доказва причината за смъртта на пчелите, хората не могат да търсят правата си по-съдебен път.

Протестиращите настояват и за увеличаване на държавната помощ "де минимис", информира kanal3.bg. Пчелари от цялата страна излязоха на протест пред сградата на Министерството на земеделието. Пред сградата те разположиха ковчег с кръст до него, на който написаха: "Българско пчеларство", междувременно символично запалиха свещи.

Причина за протеста име е единствената за тях държавната помощ "де минимис". Тя първо им е била отказана, впоследствие е била отпусната, но с - както те се изразяват, смехотворно заплащане - били са отпуснати по 5 лева на пчелно семейство. Искането на пчеларите е сумата да бъде от 40 лева на пчелно семейство.

Другите искания на протестиращите са: криминализиране на нерегламентираното третиране на земеделски култури, да се създаде акредитирана лаборатория за изследване смъртността на пчелите и строг контрол на нелегалният внос на забранени препарати, с които пръскат зърнопроизводителите.

Според протестиращите проблемите с измирането на пчелите са от години. Секторът е непрекъснато пренебрегван от страната на държавата. "Получава се така, че за едни тя е майка, за други мащеха. Нищо не се прави за опазване на пчелните семейства. Всички знаем, че пръсканията, които се правят за нерегламентирана защита и излизат по-евтино на земеделците, вредят много на стопаните. Имаме нужда и от лицензирана лаборатория, която да казва от какво са загинали пчелите“, обясни една от протестиращите Косара Мутафчиева. "Годишно близо половината от кошерите в страната умират заради студ или заради отрови. Искаме да сме равнопоставени на другите земеделци, искаме всеки кошер да си има субсидия, да може пчеларите да имат на разположение средства да възстановяват кошерите“, коментира Атанас Каракашев, председател на Областна пчеларска организация - Варна.За последните 9 години пчелните семейства в страната са намалели с 43%. Само за последната година загиналите пчели са 66 952. От тях над 21 000 са заради отравяния. Необходимо е създаване на нова схема за подпомагане на пчеларите по Общата селскостопанска политика след 2020 година, отбелязват протестиращите в декларацията.

Сред исканията още е да се създаде нов експертно-консултативен съвет по проблемите в сектора. Пчеларите събраха подписка с исканията си, която ще бъде внесена до председателя на парламентарната Комисия по земеделие Десислава Танева.

Пчеларите са категорични, че протестът им е мирен и не е политически.