Референдумът е свързан с финансови стимули от 13 млн. евро

На 25 ноември швейцарците ще гласуват на референдум да имат ли или да нямат кравите и козите им рога. За мнозина може да изглежда и комично свикването на национално допитване по този въпрос на фона на ставащото в света, но в случая става въпрос за проблем, свързан с 13 млн. евро.

Това е така, защото трябва да се реши дали да бъдат дадени финансови стимули на селяните, които искат да оставят неотрязани рогата на говедата, кравите и козите си. Инициативата е на селянина Арим Капаул от зоната на Берн, който се грижи за малка ферма.

Според инициаторите на референдума рязането на рогата на животните е болезнен за тях процес. Освен това ги лишава от част от тялото им, която им служи за комуникация и за други функции. Днес само 10% от кравите, говедата и козите в Швейцария имат рога.

Повечето от животновъдите режат рогата на животните си още от малки заради опасенията, че могат да се наранят помежду си, а освен това и за да не бъдат опасни за човека. Освен всичко друго оставянето на рогата на животните означава и затруднения от прагматичен характер – животните с рога се нуждаят от по-големи ферми, което значи и повече разходи.

Инициативата на групата, довела до свикването на референдума, не предвижда наказания за животновъдите, които решат да премахнат рогата на животните си, а финансови стимули за онези, които не го правят. За всяка крава собственикът ѝ ще получи по 165 евро, а за коза – по 33 евро.

Ако инициативата бъде одобрена на 25 ноември, ще е необходима промяна в швейцарската конституция.

Правителството и парламентът са против референдума. Според тях инициативата по-скоро би ощетила животните и благоденствието им. “Финансовите стимули за животните с рога могат да доведат до увеличаването на кравефермитe, в които те се държат завързани, тъй като по този начин отглеждането на животни с рога е по-просто. Наличието на израстъци увеличава и риска от нараняването на животните”, смятат властите.

Инциативата беше подкрепена от някои депутати, най-вече от левицата. Мнозинството обаче смята, че не съществуват научни доказателства за евентуални страдания на животните, които са лишени от рога. Според депутатите е и много трудно да се намерят пари за финансовите стимули, искани от референдума.