Повечето формировки за отглеждане на лозата общо взето се основават на едни и същи основни принципи на резитба и включват едно или съчетание от повече плодни звена - чеп с две очи, стрелка с 5-7 очи или плодна пръчка с 10-12 очи, според особеностите на сорта.

Широко използваната формировка двустранен хоризонтален високостъблен кордон е получила у нас доста широко разпространение за местата, където не се изисква загрибване на лозите и се прилага от много стопани.

Освен това е подходяща както за винени, така и за десертни сортове лози

В отговор на нашата читателка Генка Маринова искаме на първо място да споделим, че изграждането на формировката, която е удобна за мнозина, изисква поне 4-5 години.

Как става това?

През първата година на лозичките се оставят по два летораста, а всички останали се премахват. Те се привързват към индивидуални подпори /колчета/ за всяка лоза, за да бъде осигурен сравнително изправен растеж без изкривяване на бъдещото стебло.

Пролетта на следващата година се формира стеблото - принципът е, че се оставя по силната и по възможност по-ниско разположена пръчка.

Резитбата се прави на 2-3 пъпки по-високо от височината, на която се формира стеблото. Самото стебло също се привързва към индивидуално опорно колче.

По време на набъбване на пъпките напролет цялата дължина на стеблото трябва да се почисти от пъпките, с изключение на последните разположени най-горе три пъпки - от тях през вегетацията ще израстнат силни леторасти, на които ще се разчита.

До вегетацията на третата година от двата по-добре развити летораста се формира хоризонталния кордон.

Леторастите се насочват в противоположни страни след резитбата и се привързват към най-ниско разположения хоризонтален тел.

В началото на вегетацията още при набъбване на пъпките или след образуването на младите леторасти се прави прочистване, като те се разраждат.

Добре е разстоянието между оставащите леторасти да е 20-25 см - от тях ше се формират бъдещите плодни звена.

На четвъртата година от израстналите леторасти се формират чепове, на всеки от които след резитбата трябва да има по 2-3 очи.

На петата година от чеповете се формират плодни звена, които могат да са само чепове или чепове с плодни стрелки.

С това формирането е завършило и задачата за в бъдеще се заключава в това ежегодно да се противодейства на полярността на лозата, като се оставят плодни звена от по-близо разположените до раменете пръчки.

Вече в периода на плододаване трябва да се създава оптимално и равномерно натоварване по дължината на раменете за получаване на висок добив и по-качествено грозде.

В описания случай схемата за формиране дава възможност всяка година за нормален прираст от леторастите.

Естествено в практиката не винаги е така, както описваме - т.е. по учебник.

Биха могли да се случат различни варианти

Например, когато леторастите през първата година не могат да стигнат желаната дължина за формиране на стебло, или пък през втората година леторастите могат да са по-къси от необходимата дължина за формиране на кордон.

В такива случаи трябва допълнително време, за създаване на ново стебло или кордон от подходящ прираст.

Съвети:

При много силен растеж на леторастите още през първата година, може да се оформи едното рамо на кордона чрез превиване на силнорастящ летораст и привеждане на връхната му част в хоризонтално положение.

За второто рамо на кордона, на следващата година, може да се използва летораст, който се е развил от извивката на първото рамо на кордона.

Внимание:

Оптималното натоварване на едно растение при тази формировка трябва да е от 6 чепа, които носят и толкова плодни звена - стрелки с по 5-7 очи.