Обикновеният житен бегач е неприятел, който започва вредната си дейност още през есента. Прагът на икономическа вредност от поникване до братене е 4 броя ларви/кв. м за ечемик и 3 броя ларви/кв. м. за пшеница.
На полетата, където се прави редовен сеитбооборот, навременна обработка на почвата и унищожаване на житните плевели, се наблюдава тенденция към намаляване плътността от ларвите, което не налага третиране на посевите с инсектициди.
Бръмбарите снасят яйцата си на дълбочина до 5 см, като предпочитат заплевелени с пирей места. Това е една от причините за концентриране на ларвите в посевите на хармани.
Ларвите нагризват кълновете на поникващите растения. При младите растения изсмукват сока, сдъвкват листата, като оставят неповредена само нерватурата. В резултат, листата стават като дреб от кълчища и изсъхват. Повредените растения загиват. Ларвите продължават да се хранят до застудяване на времето и остават да зимуват в почвата. При по-топли зими не престават да се хранят.
При невъзможност да се спази сеитбооборот се препоръчва по-късна сеитба и използването на обеззаразени семена с: крайцер 350 ФС 100 мл + 200 мл вода на 100 кг семе; юнта куатро ФС – 160 мл/100 кг семе с 820 мл работен ратвор; целест топ313 ФС – 130 мл/100 кг семе.
Внимание! Сеитбата на семената, третирани с тези продукти, се разрешава от септември до декември (включително).
При доказан есенен праг между фенофазите от поникване до братене, е необходима химична борба. Да се подбират с предимство инсектициди от групата на фосфороорганичните средства и карбаматните, осигуряващи по-дълго последействие, съветват рз-специалисти.
Разрешените пиретроидни средства не са подходящи на този етап от вегатацията и не осигуряват нужната защита на силно чувствителната фенофаза на културата.
Химичната борба е най-ефективна, ако се проведе през есента.
Коментари