В страните с умерен климат за търговски цели те се отглеждат в оранжерии. Тези два факта са породили убеждението, че стайните растения са отглеждат при високи температури.
Истината е, че много малко видове растат добре при температури над 24°C. В обикновена стая количеството светлина и количеството влага във въздуха са много по-ниски, отколкото на открито в тропиците или парника, ето защо и необходимостта от топлина е по-малка.
Почти всички стайни растения ще виреят, ако температурата е между 13-24 C, а най-много видове се чувстват добре в стаи, които за хората са малко хладни.
Правилото има изключения - много цъфтящи растения с кратък ефект и някои листнодекоративни се нуждаят от доста по-хладни условия - с максимална зимна температура 15°C. Но за чувствителните сортове 15°C е минимална температура. Топлолюбивите и влаголюбивите растения може да поставите на лавицата над радиатор. Повечето растения са приспособими и за кратко ще свикнат с температури леко под или над желаните от тях.
Като правило растенията обичат през нощта да е малко по-хладно, но внезапен по-голям спад с 10-15°C може да се окаже фатален. През зимата уплътнете прозорците и при много студено време преместете саксиите от перваза.
Кактусите и сукулентите са изключение - в пустинята те са свикнали на горещи дни и студени нощи и температурните промени в домовете с парно отопление за тях не са проблем.

Признаци за неподходящи температури:
Стайните растения имат нужда от сравнително постоянна и умерена температура през периода на растеж и от по-виска през периода на покой.
Белези, които са сигнал, че температурата е неподходяща:
1. Листата се свиват, появяват се кафяви листа, листата окапват
Причина: твърде е студено.
2. По-ниско разположените листа повехват, крайщата им стават кафяви, долните листа опадват.
Причина: твърде топло
3. Цветовете умират бързо.
причина: твърде топло.
4. През зимата или началото на пролетта при добра светлина растението е източено и слабо.
Причина: твърде топло.
5. Листата бързо пожълтяват и опадват.
Причина: внезапна голяма температурна промяна.
Коментари