Тревогите около цената на зърното, ескалират всяка година, по жътва. Вниманието се заостря и всички участници в зърнения пазар следят нашите и световните котировки. А фермерите трябва пак да решават задачата с повишена трудност: "кога е най-изгодно да продам ?"... Това, което отличава тази стопанска пазарна година,/ която стартира сега - от първи юли/ е, че зърното навлиза в новия сезон с изключително нискък старт на цените. А това естествено ще рефлектира върху всичко по веригата на агробизнеса. Дочуват се и възгласи цените, да не се коментират, преди края на жътвата. Но това е наивно, защото нашият пазар не е определящ и ценообразуващ, така че цените ни определено ще зависят не от "говоренето" тук, а главно и предимно от движенията на чуждите борси. А там от началото на 2013 година до 1 юли на срочния пазар в САЩ и Европа пшеницата загуби от 15 до 30% от своята стойност. Това се случи на борсите в Чикаго, LIFFE - Лондон и MATIF - Париж. А разликите в цените за същия период, които отново показаха нестабилността и непредвидимостта на този пазар, са били около 80-90 долара за тон в САЩ, а в Европа - повече от 100 долара за тон.
ЖЪТВАТА НА ЖИТОТО
стартира в Добруджа при цена около 350 лева за тон. Това че очакваме сравнително добра зърнена реколта само по себе си е чудесно. Но съчетано с незапомнените тазгодишни добиви в другите страни, ще затрудни пласирането на произведеното количество.
СИЛНА КОНКУРЕНЦИЯ
Повечето експерти вещаят още понижение, заради добрата реколта и силната конкуренция, както от страна на традиционните производители Русия и Украйна, така и вече на Турция. Това коментира директорът по търговията на Софийската стокова борса Антонина Белопитова на брифинг за полугодието на 2013 г. на Софийската стокова борса /ССБ/: "Румъния и Турция ще са ни конкуренти тази година. Турция, която три години назад купуваше българска пшеница, сега и тя ще изнася пшеница. Румънците, които купуваха от Добруджа, за да изнасят по-евтино през Констанца, сега имат достатъчно своя пшеница".
От Софийската стокова борса регистрират и поевтиняване на всички търгувани стоки през първото полугодие. Това е повод повече за тревога, отколкото за спокойствие, защото потвърждава световната рецесия, отбеляза директорът на борсата Васил Симов:От една страна ние се радваме, че цените падат, но това е предвестник на невъзможност да се пласира произведената продукция. Тази година при всички зърнени култури ще има повече производство, отколкото потребление,
И ЩЕ ИМА БИТКИ ЗА ПАЗАРИ.
В България цената на пшеницата е паднала с 28% от януари до сега. Средната цена за тон пшеница е 350 лв., а на места дори 330 лв. - през януари е била 480-490 лв. за тон. Добивите у нас ще достигнат 4.63 млн. тона. За нуждите на страната са необходими традиционно около 1.8-2 млн. тона пшеница. Така че България ще разполага с около 2.5 млн. тона жито за износ, сочат данните на борсата. Общото производство на зърно в света тази година ще достигне 696 млн. тона.
Освен това според американски фермери цената на пшеницата в САЩ през тази година може да падне с между 20 и 40%, което според Симов, е "нечувано за последните години, и ще повлече останалите пазари".
А що се отнася до спадът в цените на царевицата, единствено китайския внос може да повлияе върху нейните стойности на глобалните пазари. Ако преди Китай е внасял по 20-30 млн. тона царевица, сега се говори, че вносът на страната може да достигне над 50 млн. тона.
РЕНТАБИЛНОСТТА
Не без значение през тази година ще са и повишените разходи за производство на фермерите у нас, които ще се отразят на себестойността на зърното. Разбира се,важна е уговорката, че когато говорим за възвращаемостта от инвестициите в земя, техника за обработване, складове и т.н. трябва да се разглеждат средните резултати за период от 4-5 години.
Във връзка със ситуацията на пазара сега актуално е и мнението на Радослав Христов, зам.председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите: "Прекалено високите или прекалено ниските цени на зърното не са добри и за потребители и за производители. Най-добре е цената да е умерена и балансирана, иначе винаги има пострадали." По-ниската цена на зърното ще промени и рентите: " При цена на житото, примерно 300 лв за тон ще има намалние в рентното плащане от 20-30%. Ако през 2012 г. то беше 36-37 лв/дка средно за страната, то тази очевидно ще около 28-30 лева."
Така или иначе ясно е, че общата посока в зърнените цени, под влиянието на много обективни и субективни фактори, сочи надолу. Въпреки, че сме неразривна част от световните тенденции, все пак има някои
СПЕЦИФИЧНИ ОСОБЕНОСТИ
свързани с Черноморския регион, които ни отличават и в някои случаи проработват в наша полза. Освен това, преди жътвената кампания да приключи, не може да се дават категорични прогнози - историята показва колко пълен с изненади може да е този пазар...
Важен фактор е и повишаващото се търсене в световен мащаб на зърнени култури както за изхранване, така и за производство на биогорива. Той ограничава по-съществения спад в цените - дори очакванията са за по-високи стойности в близките 10 години.
НАДЕЖДА ЗА ПЛАСИРАНЕ НА ПРОИЗВЕДЕНОТО
е и наскоро публикуваната информация на агенция Ройтерс, според която България, Румъния и Унгария имат много добри прогнози за износ на зърно от новата реколта. Така че въпреки, очакваните ниски цени, възможностите за експортни продажби на трите Източноевропейски държави се увеличават заради по-високите цени на зърното в Украйна и Русия.
"Трудно е да се говори за ЕС като еднороден производител, формиращ цена на зърното, защото наистина може да се направи разграничаваща линия север-юг между традиционно силните производители - Франция, Германия, Великобритания, Испания, Скандинавските страни - и на източната страна, унгарците, поляците, румънците , българите, които търгуват по различен начин, и много по-силно в Черноморския басейн", заявява Джеймс Дънстървил, ръководител анализатор в базираната в Женева Agrinews.
Търговци на зърно очакват качественото западно зърно да бъде продадено на по-висока цена в страни като Алжир и Западна Африка, а също и на по-далечни дестинации като Китай и Иран, а зърното от реколта 2013, произведено в старните от Черноморския регион, сред които е България, да намери своите пазари, макар и на по-ниска цена, в сравнение с миналата година, в Западна Европа - Италия, Испания и др. Значителни количества българска и румънска фуражна пшеница, експертите очакват да бъде пласирана в Германия и Скандинавските страни.
Коментари