Ако можем да изберем, ремонтираме или благоустроим къщата и останалите помощни пристройки на вилата, то земята/почвата е по-трудна работа да се коригира. Особено, когато става дума за наследствени имоти. Доста често, освен добре поддържаните къщи, получаваме парцел с тежка глинеста почва, която не е подходяща за отглеждане на културни растения. През пролетта такава земя се затопля по-бавно, а валежите и топящият се сняг се задържат на повърхността под формата на локви. През лятото, дори при правилна грижа, посевите вехнат, понеже корените им се задушават, а през есента градината не дава желаната реколта. Едва тогава начинаещите градинари започват да мислят за състава на почвата и се опитват да определят нейния вид. Има няколко начина да направите това, два от които са предложени от самата природа.

Как да разпознаем глинеста почва 

Вземете шепа мокра пръст, омесете я с пръсти и я оформете на топка.

Ако топката се оформя лесно, можете да направите „наденица", но при огъване фитилът се напуква, тогава вие сте собственик на тежка глинеста почва.
Ако топката и „наденицата" се оформят лесно и не губят формата си, независимо как усуквате, значи държите в ръцете си глина. А под краката ви земята е тежка по механичен състав, с плътна кора на повърхността, която не позволява на въздуха да преминава.

Видът на земята може да се определи и чрез индикаторни растения - често срещани плевели и диворастящи растения, които имат определени предпочитания по отношение на състава на почвата.
Погледнете по-отблизо вашите плевели в градината и не правете прибързани заключения, въз основа на няколко екземпляра, които могат да растат навсякъде. Ако наистина има много „зелени индикатори", трябва да помислите за „оптимизиране" на състава на почвата.

По-долу изброяваме растения, които лесно растат в глинеста почва.

Див синап 

Дивият синап (Sinapis arvensis) е едногодишно растение от семейство Кръстоцветни. Среща се по полетата и край пътищата.

Стъблото му е изправено, разклонено, високо до 60-100 см. Долните листа са едри, с форма на лира, а горните са удължено-овални, със заострен връх. Цветовете са ярко жълти, събрани в гроздовидни съцветия, цъфтят от май до август.

Синапът привлича опрашители като пчели и пеперуди. В традиционната медицина се използва като храносмилателен стимулант. Младите листа понякога се използват като добавка към салатите. Семената съдържат етерични масла и се използват в производството на синапено масло.

Внимание! Дивият синап е упорит плевел в полетата с пролетни култури (особено зърнените). Освен това, растението е алтернативен „гостоприемник" на патогена Plasmodiophora brassica, а също и дом за много вредители по кръстоцветните растения.

Репей 

Репеят е многогодишно растение от семейство Сложноцветни (Asteraceae). Расте край пътища, в зеленчукови градини, по ливади и в нивите.

Дълбоките корени на растението помагат за подобряване на структурата на почвата, увеличавайки нейната рохкавост. Репеят привлича опрашващи насекоми.

Настойките и отварите от корена на репей се използват в народната медицина като диуретично, потогонно и жлъчегонно средство. Коренът е богат на инулин, витамини и минерали. Маслото от репей е популярно в козметологията, особено за укрепване на косата.

Лобода

Едногодишно тревисто растение, което често се среща в изоставени райони, край пътища, в пасища и зеленчукови градини.

Лободата е ценна храна за много диви животни и насекоми. Младите листа се използват в кулинарията като алтернатива на спанака. В народната медицина растението се използва за прочистване на организма и подобряване на храносмилането.

Глухарче 

Многогодишно тревисто растение от семейство Сложноцветни. Яркожълтите му цветове украсяват ливади, полета, градини и градски тревни площи.

Глухарчето привлича полезни опрашители като пчели и пеперуди. Използва се широко в традиционната медицина. Корените и листата му съдържат витамини, минерали и биологично активни вещества. Изсушеният корен се използва под формата на отвара или гъст екстракт като жлъчегонно средство, което укрепва и лекува черния дроб.

В кулинарията младите листа от глухарче се използват в салати, а сушените корени се използват за приготвяне на „кафе от глухарче", цветовете се използват за приготвяне на сладко и дори вино.

Живовляк

Едролистният живовляк (Plantágo májor) е многогодишно тревисто растение от семейство Живовлякови. Расте почти навсякъде - по пътища, по поляни, в зеленчукови градини.

В медицината листата на живовляка се използват като средство за заздравяване на рани, противовъзпалително, хемостатично, отхрачващо, хипнотично, аналгетично, бактерицидно и антиалергично средство.

Младите листа от живовляк се използват за приготвяне на зелени супи, салати и чайове. Могат да се добавят при консервиране на краставици и домати.

Бяла детелина 

Бялата детелина (Trifolium repens) е многогодишно растение от семейство Бобови. Среща се в градини, ливади, сухи гори със шарена сянка, стръмни горски урви и в крайпътни райони.

Детелината привлича пчели и други опрашващи насекоми и по този начин помага за биоразнообразието в района. Обогатява почвата с азот, фосфорна киселина и калциев оксид и намалява нейната ерозия. В селското стопанство се използва за зелено торене за подобряване на структурата и плодородието на почвата. Тя е и ценна фуражна култура за животни.

В народната медицина се използва в отвари и настойки за укрепване на имунната система.

Бял равнец 

Бял равнец (Achillea millefolium) е многогодишно тревисто растение от семейство Сложноцветни (Asteraceae). Среща се по ливади, полета, край пътища и по горски краища.

Белият равнец привлича полезни насекоми като пчели и пеперуди. Има противовъзпалителни, хемостатични и антисептични свойства. Използва се в отвари, тинктури и мехлеми.

В кулинарията листата и съцветията се използват като подправка, за приготвяне на тъмни сосове и горчивки и др.

Коприва

Копривата (Urtica dioica) е многогодишно тревисто растение. Расте по бреговете на язовири, влажни дерета, поляни, крайпътни зони и близо до домовете.
Копривата подобрява структурата на почвата, като стимулира натрупването на органична материя. Привлича опрашващи насекоми и служи като храна за пеперуди.

Копривата съдържа витамини (C, K, B), минерали (желязо, калций) – използва се в медицината за подобряване на кръвообращението и укрепване на имунната система.

Младите листа се използват за приготвянето на супи, салати и чайове. В селското стопанство копривата се използва като храна за животни.

Как да подобрим плодородието,

когато земята е глинеста 

Индикаторните растения, изброени по-горе, ще ви подскажат за състоянието на почвата във вашия парцел.

Ще изброим накратко мерките, които ще помогнат земята да стане по-плодородна и подходяща за отглеждане на култури.

Монтаж на дренажна система

Ако дворът ви се намира на място с високо ниво на подпочвените води, ще е необходим дълбок дренаж. Обикновено е достатъчна повърхностна дренажна система. Просто изкопайте плитки траншеи - това помага на почвата, която е пренаситена с влага, да изсъхне.

Разрохкване на терена

По-добре е глинестата почва да не се копае, а да се разрохка. Това възстановява въздушния обмен в почвата. При дълбоко копаене, тежкият глинест слой излиза на повърхността, което затруднява растенията да получават кислород и влага от горните слоеве на почвата.

Намаляване на киселинността на почвата

През пролетта можете да използвате доломитово брашно за тази цел - 500-600 на 1 кв. м. И също така дървесна пепел - 1-2 чаши на 1 кв. м почва. През есента, за варуване, се препоръчва добавянето на гасена вар - 300-350 г на 1 кв. м.

Подобряване на структурата на терена

Необходимо е да се добави пясък към почвата. Обикновено за тези цели се използва едър речен пясък - от 1 до 4 мм в диаметър. На 1 кв. м се добавят поне 15-30 кг пясък. Можете да добавите към глинестата почва и торф - 2 кофи на 1 кв. м.

Торене

За обогатяване на почвата препоръчваме използването на органична материя - угнил конски или овчи тор, зрял компост. Те се добавят по време на обработката на парцела в размер на 2 кофи на 1 кв. м.

Можете също да добавите 1 кофа дървени стърготини на квадратен метър почва, след като я накиснете в урея (50 г на кофа дървени стърготини).

Ако почвата е напълно изчерпана, препоръчваме да премахнете почвения слой на мястото и да го запълните с прясна черна почва. И след това, наторявайте парцела всяка година, преди да засадите културни растения.