Цялостни иригационни решения за дълги или неправилни по формата си зеленчукови полета предлагат мини мобилните напоителни системи

Неотдавна, в средата на пролетта, когато земеделците, особено в сектора на зеленчуко- и картофопроизводството, започнаха да мислят за предстоящия поливен сезон, се опитахме от страниците на вестника да помогнем с наши идеи за напоителна техника. В публикации за пивотни дъждовални машини и поливни конструкции в тръбно-ролкови макари за дъждуване предложихме оборудване за иригация на големи площи. А

вече е време за мини водни устройства,

удобни и ефикасни за по-малките ниви, каквито са много от продуктивните полета на зеленчукари в различни култури. Или както призоваваме често в „Български фермер“: „Сухо и горещо е, поливайте!“
Последните информации от държавното предприятие „Напоителни системи“ уточняват, че няма нарушение на водоподаването към земеделски площи на територията на страната. Помпените станции са в работен режим, в действие са и множество сондажи, осигуряват се достатъчни водни количества за нуждите на стопаните. Всички язовири, стопанисвани от дружеството, разполагат с вода за обезпечаване на поливния сезон. Което означава, че иригационните системи на фермерски стопанства, кооперации, арендатори и други, различни по мащабите си, земеделци - от зърнопроизводители и овощари до зеленчуко - и картофопроизводители - ще бъдат захранени и очакваната суша няма да ги засегне. Разбира се,

ако имат нужното оборудване

Пивотите, мощни автоматизирани съоръжения, се използват за напояване на големи територии. Използват се най-често за площи от 150 дка нагоре. За зеленчуково и овощарско производство се прилагат инсталации за капково напояване. За различни по големина площи са подходящи и тръбните водни макари. Изборът на някой от тези способи зависи от добре познати фактори.

Обикновено встрани от вниманието на аграрната общност остават многобройни производители с малки парцели, с неправилна или подчертано продълговата форма. Тук на помощ идват мобилните мини ролкови макари. Те могат да бъдат инсталирани навсякъде и за целта не е нужна голяма тяга - или малка самоходна товарна платформа, или трактор с мощност до 50 к.с. Поливната конструкция с такова предназначение е съставена от няколко основни възли:

- колесар за водната макара

- гъвкав захранващ маркуч

- барабан, върху който се навива маркуча

- разпръсквач (дъждовален апарат)

- система за изтегляне на маркуча, разпръсквача и колесаря
механизъм за свързване с водонапорната мрежа.

Обикновено дължината на захранващия тръбопровод при мини макарите варира от 100 до 300 м, като има и такива с по-малки размери. Машината се окомплектова още с помпа, чрез която се подава водата към разпръсквача и малък бензинов или дизелов двигател за навиване на захранващия тръбопровод и задвижване на хидравликата. В съвременните модели има и компютър за прецизно регулиране на скоростта на навиване на маркуча.

Мини макарата се позиционира до полето безпроблемно, независимо от терена. Разпръсквачът и маркучът се изтелят на нужното разстояние, регулират се от оператора и се пускат в действие.

Поливането продължава автоматично

Барабанът се върти и връща бавно, с предварително зададена ниска скорост, в изходна позиция маркуча с разпръскващата глава. След като разпръсквачът достигне машината, навиването спира, поливането също, операторът премества машината от пипера, например на зелето, и т.н.

Така „преносимото“ напояване добива универсален характер. Мини макарата минава с доста по-ниски разходи по нивите на малките производители с по-ограничени финансови ресурси. Те получават пълноценно динамично поливане със значителни предимства. Ползите от „малката пръскачка“ с барабани са безспорни за добивите, за здравето на полетата и почвата, за рентабилността, за

по-ниската себестойност на продукцията

за възможността на фермера за инвестиции, която сега нараства чрез мярка 4.1 по ПРСР.

Не е трудно, в портфолиото на не малко дилърски фирми с експертиза в техниката за напояването, да се намерят изгодни, полезни и практични идеи. Едно такова по-цялостно предложение за иригационни решения в маломерни зеленчукови полета предлага компанията Kifco с мобилни напоителни системи за малки и средни земеделци. Специалистите уточняват, че те са подчертано продуктивни: могат да работят автоматично, без надзор и се изключват сами, без участието на оператора в края на поливния процес. Времето за позициониране на конструкциите

обикновено е около 30 мин.

консумацията на вода е приблизително от 15 до 100 м3 на час (според модела), а скоростта на изтеглянето на маркуча - под 5 км/ч.
За по-малки проекти, около и над 5 дка, ще бъде подходяща B-серията на Kifco в нейните различни варианти и модели, които използват четири начина за задвижване на макарата и прибиране на количката с разпръсквача. Машините от серията могат да бъдат оборудвани с маншон, електрически мотор, турбина или с газов двигател. С маншон се задвижват макарите с малък диаметър. Маншонът значително намалява разсейването и разхода на вода, използвана при напояването. Електрическото задвижване позволява да се черпи вода от почти всеки източник поради неговата простота и изискване за по-ниско налягане на водната струя. В по-големи водни макари се използва турбинното задвижване, което изисква по-малко обслужване и внимание, отколкото двигателите. Няма смяна на масло, няма резервоари за бензин, няма мотор за стартиране. При тях заедно с помпата работи и турбината. Когато помпата спре, и турбината спира. Четвъртата опция са моделите, задвижвани с двигател. Те са удобни и ефективни, когато обстоятелствата налагат по-висока скрост в иригационния процес.

Серията B на Kifco включва няколко модела. Най-малкият от тях е B 110 с дължина на маркуча до 85 м и диаметър O 3 см. Общо напояваната площ за едно минаване е 3,5 дка. Средният модел в тази условна конфигурация на водни макари за малки площи е B 140. При него диаметърът на маркуча е 3,5 см, а дължината - 110 м. Около 6 дка/час се „обслужват с вода“ на едно минаване. И двата модела са с

висока работоспособност

от 10 до 14 часа в денонощието при нормално захранване, постоянен контрол и добра поддръжка. Най-големият модел от серията е T200 LSC с автономна макара с помпа, оборудвана е с 23 к.с. газов двигател и вътрешен диаметър на тръбата O 5 см. Дължината на маркуча е 180 м и напоява над 10 дка на минаване.

Машините от този условен тристепенен комплект са монтирани на шаси, което разрешава макарите безпрепятствено да бъдат разполагани, където е необходимо, въпреки сложния характер на терена. Използват се особено добре и в зони, които не могат да се напояват по друг начин поради канавки, електропроводи, дървета и др.

Зеленчукарят настройва макарата под „строг контрол“
Зеленчукарят настройва макарата под „строг контрол“
С малка самоходна платформа се позиционира разпръсквачът
С малка самоходна платформа се позиционира разпръсквачът
Операторът настройва струята на разпръсквача на зелев продълговат парцел
Операторът настройва струята на разпръсквача на зелев продълговат парцел
Агрегатът в едър план - рационален и точен дизайн
Агрегатът в едър план - рационален и точен дизайн
Агрегатът - разпръсквач работи ефективно и икономично
Агрегатът - разпръсквач работи ефективно и икономично
Най-голямата „мини“ макара е позиционирана край по-обширно поле
Най-голямата „мини“ макара е позиционирана край по-обширно поле