От дълбока древност хората търсят по-удобни и ефективни начини да доставят необходимата влага на културите, които отглеждат. Отглеждането на добра реколта било жизненоважно и старите успешни методи за напояване били носене на кофи с вода и ръчно поливане на растенията. Този технологичен метод на напояване все още е популярен днес, защото е прост и евтин. Когато говорим за малки градини, с жилищни размери, този метод е може би най-добрият избор. Някои от собствениците избират и поливане с маркуч, ако наблизо има подходящ водоизточник. Но какво да кажем за модерните земеделски стопани на акри земя? Какви методи използват те?

Приблизително 60% от снежната вода на земята се използва за напояване на земеделските култури. Макар че този метод се прилага масово във фермите преди десетилетия, днес той никак не е практичен. Методите, които съвременните земеделски производители използват днес, за да гарантират, че културите се поддържат правилно и пристигнат до хората свежи и питателни, са много по-различни.

Днес, благодарение на непрекъснато развиващата се технология, земеделските стопани вече не са роби на ръчното поливане. Те не трябва да носят вода на полето и да я наливат по браздите. Съществуват два ефективни метода за напояване, които се използват.

Първият е методът за капково напояване, а другият е напояване чрез пръскане. Всеки от тях има своите предимства и допринася не само за равномерното напояване на културите, но и за предотвратяване на разхищението на водата.

Капковото напояване е един от новите методи за напояване. То се прилага предимно за зеленчукови и плодови култури. Тръбите за напояване могат да бъдат поставени между браздите на културите, монтирани под земята по линията на корена, за да осигурят стабилно капково напояване директно от източника. Така или иначе по-голямата част от водата се абсорбира директно от корен и изпаряването е практически елиминирано. Този метод на напояване спестява над една четвърт от водата и е сравнително евтин в сравнение с други подобни системи.

Традиционният метод за напояване чрез пръскане е предпочитаният метод за големи терени с плодови насаждения, тъй като обхваща много повече площ.

Единственият недостатък е, че при този метод има разхищение на водни количества. Въпреки това, има начин да ограничите пръскането с помощта на спрей дюзи за мъгла, което ще създаде ефект на дъждовна вода и ще доведе до по-малко загуба на вода. Като цяло този метод изисква повече машини, отколкото капковия, но изглежда е предпочитан от съвременните фермери.