Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ – БАН

През първите дни на март агрометеорологичните условия ще се определят от поднормени температури и критични минимални стойности за част от зимуващите земеделски култури. Наличната снежна покривка ще осигури защита на разкалените есенни посеви от въздействието на ниските отрицателни температури - на места до минус 20°С.

Допълнителни повреди от измръзване се очакват при преждевременно развилите се овошки. Вследствие наднормените февруарски температури раноцъфтящите видове (бадем, праскова, кайсия, череша) в част от полските райони много по-рано от обичайните за страната срокове встъпиха във фаза разпукване на пъпките, а на места – и във фазите цветен бутон и цъфтеж.

След късните зимни прояви на времето в началото на месеца през първото десетдневие се прогнозира съществено повишение на температурите. В края на десетдневието в южните райони на страната средноденонощните температури ще достигат и надвишават биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетационните процеси при зимните житни култури. В Северна България и високите полета есенните посеви ще запазят състояние на покой.

През второто и третото десетдневие агрометеорологичните условия ще се определят от температури близки до климатичните норми. Условия за протичане на вегетация при пшеницата, ечемика и зимната рапица ще се създават в полските райони на страната през втората половина от месеца. В края на март при зимните житни култури ще преобладава фаза братене. Изключения ще има на места в южните райони, където при ечемика и пшеницата ще се наблюдава и начало на фаза вретенене. При рапицата ще протича формиране на разклонения.

Очакваните наднормени валежи през март ще увеличават почвените влагозапаси в двуметровия слой. В края на февруари почвените влагозапаси в еднометровия слой достигнаха нива близки до пределната полска влагоемност (ППВ).

През месеца прогнозираните чести валежи ще поддържат високо съдържанието на влага в горните почвени слоеве, което ще възпрепятства провеждането на сезонните агротехнически мероприятия: подхранването на есенниците с азотни минерални торове, предсеитбените обработки и сеитбата на ранните (фий, овес, грах, пролетен ечемик) и средноранни пролетни култури. Голяма е вероятността за пропускане на агротехническите срокове, през втората половина на март, при сеитбата на слънчогледа в Южна България.