Това съобщава на страницата си Българска стопанска камара за своите членове.

Тя известява, че фирмите, които използват електрическа енергия на ниско напрежение, могат да се върнат на регулирания пазар на ток, за

да избегнат предложеното от февруари поскъпване на свободния пазар

Заявленията се подават в електроразпределителните дружества - срокът е 10 януари, ако клиентът иска да получава енергия по регулирани държавни цени още от февруари.

Даден е съвет на фирмите, които са на ниско напрежение, поне от февруари до юни тези година да излязат на регулирания пазар.

Работодателските организации и синдикатите предупредиха още миналия месец, че

2018 г. ще започне със скок на цените на основни стоки и услуги

заради предстоящото драстично поскъпване на тока на свободния пазар от 1 февруари.

Сред най-засегнатите вероятно ще бъдат фирмите за производство на мляко, месо, яйца и хляб.

Работодателите са разпространили на страницата и разяснения

как фирмите да се ориентират в създалата се ситуация и конкретно какви стъпки да предприемат, ако решат да се върнат на регулирания пазар.

Според тях сега 84 000 стопански потребители са на свободния пазар. От тях на ниско напрежение са около 50 000 и имат възможност да се върнат на регулирания пазар.

Работодателите оценяват като стъпка в правилната посока законодателното решение от декември 2017 г. всичките количества електроенергия, извън определените за регулирания пазар, да се търгуват на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), а не на платформите на отделните електроцентрали.

Разчитаме, че по този начин ще се осигури прозрачност и ликвидност, което също е важно за борсата, тъй като малките количества до момента не позволяваха на самата борса да изпълнява своята роля на открит и прозрачен пазар, отбелязва експертът и зам.-председател Камен Колев.

Търговците на електроенергия са започнали да изпращат предложения за увеличаване на цената

на електрическата енергия на свободния пазар от лятото на миналата година, но през декември вълната се засилила.

Отражението на този процес върху различните стопански сектори в голяма степен зависи от енергийната интензивност на производствата.

Зависи също и от пазара на реализацията. Ако се произвеждат борсови стоки, няма възможност тежестта от по-високата цена на електрическата енергия да се прехвърли върху потребителите.

Но в случая на нашия вътрешен пазар това ще доведе до някаква инфлация – поне 4-5% поскъпване на масовите стоки, които изискват електроенергия за производството си, коментира зам.-председателят на БСК.

Той не изключва рязкото поскъпване на тока за фирмите да предизвика протести.