Събирането на цветен прашец не е толкова лесно, колкото си мислим. Цветният прашец (полен) представлява растителни мъжки полови клетки, необходими за опрашването. Когато кацне върху цветчето, пчелата пъргаво започва да рони прашец от тичинките с челюстите и предните си крачка, овлажнява го чрез леко потупване с мед, който носи със себе си от кошера, обясняват специалистите на pchelari.com Долната част на крачката й са покрити с гъсти ресни, наречени поленови гребени. Пчелите използват тези гребени, за да изчеткват прашеца от телцата си и със сръчни движения го натъпкват в своите кошнички, представляващи вдлъбнати зони на задните им крака. Когато кошничките им са изцяло напълнени, златният цветен прашец се пресова и образува едно зрънце или гранула.

Събирайки цветен прашец, пчелите играят двойна роля. От една страна, те събират полен и го носят в кошера за храна на колонията. От друга страна, прелитайки от цвят на цвят, те са отговорни за опрашването на повече от 80% от растенията.

Състав на пчелния прашец
Пчелният прашец е храната на младите пчели и е смятан за един от най-пълноценните хранителни продукти на природата. Той съдържа най-малко 22 аминокиселини, мастни киселини, ензими, ко-ензими, мазнини. Освен това е с високо съдържание на В-комплекс, витамини С, D, Е, както фолиева киселина и рутин (витамин Р). Пчелният прашец е богат на минерали: калций, фосфор, калий, желязо, мед, йод, цинк, сяра, натрий, хлор, магнезий, манган, молибден, селен, бор, силициев диоксид и титан. Съдържа над 50% повече протеин от говеждото месо, но с по-ниско съдържание на мазнини.

Един от най-интересните факти за пчелния прашец е, че не може да бъде синтезиран в лаборатория. Когато изследователите отстранили питите, пълни с полен, и започнали да хранят пчелите с изкуствено приготвен прашец, пчелите умрели, въпреки че всички познати вещества присъствали в лабораторно произведената храна. Направени са хиляди химични анализи на пчелния прашец с възможно най-съвременна апаратура, но все още съществуват някои елементи в състава му, които науката не може да идентифицира. Пчелите добавят някакъв собствен тайнствен екстракт. Може би тези елементи са причина пчелният прашец да действа толкова ефектно срещу многобройни причини за влошаване на нашето здраве.