Токачките са единствените птици, които могат да издържат температура до минус 55 градуса. Тези птици са много непретенциозни по отношение на отглеждане и хранене. Освен това да много продуктивни.

Възрастните женски токачки тежат 2 кг, а самците достигат 3 кг. Яйценосността им е средна - за година една токачка може да снесе 120 яйца.

Тези птици имат много силен имунитет и не боледуват от типичните за кокошките заболявания.

Токачките са много дружелюбни птици и спокойно могат да се отглеждат с кокошки. Те не защитават територията си. Най-добрият вариант е, когато токачките и кокошките се отглеждат съвместно от пилета.

Само петли или агресивни кокошки могат да създадат проблеми когато искат да доминират и нападат. Тогава токачките достойно се защитават. Когато кокошките побойници се заколят, останалите престават да се държат агресивно и отново настъпва мир.

Но при развъждането на токачките има една особеност. Те могат да се чифтосват само навън - на свобода

Затова трябва да им се осигурят продължителни разходки на чист въздух. През лятото през целия ден трябва да са навън.

На един самец трябва да се предвидят по 6 самки. Процесът на инкубация при токачките е като при кокошките и пъдпъдъците.

Но тъй като токачките нямат развит майчин инстинкт, при съвместното отглеждане може да се използва кокошка да измъти токачите яйца, тъй като мътенето в инкубатор намалява люпимостта.

Самките са продуктивни само 2 години.

Токачките имат добросъседски отношения с кокошките
Токачките имат добросъседски отношения с кокошките