Екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) откри ново гнездо на царски орли в защитена зона от Натура 2000 „Дервентски възвишения“. Миналата година по това време бе наблюдавана още една нова двойка в същия район. С последното откритие борят на царските орли, гнездящи в Дервентските възвишения, нарасна на три двойки.

До момента общо 26 двойки царски орли са заели гнездовите си територии и ремонтират гнездата си, а 7 от тях вече са замътили. Двойката царски орли в сливенско традиционно снася по-рано яйцата си – тази година е наблюдавана да мъти още на 17 март, а останалите шест в Сакар и Западна Странджа също замътиха необичайно рано. За вида е характерно това да става в края на март и началото на април.

Мониторингът на гнездовите територии на царския орел продължава като до 10 април ще бъде известен броят на двойките и заетите от вида територии.

Царският орел е една от най-редките птици, както в България, така и в света. В миналото е бил сред най-разпространените грабливи птици у нас, а днес популацията му наброява едва 28 двойки.

Една от основните заплахи за вида е загубата на местообитания. Разораването и превръщането на някои от най-значимите за царския орел територии в обработваеми земи, лозя и овощни градини разрушава лалугеровите колонии, които са основен хранителен ресурс за вида. Смекчаването на тази заплаха е в основата на LIFE проекта на Българското дружество за защита на птиците „Земя на царския орел“.