Най-много са засегнати фермите за патици

Всеки ден огнищата с птичи грип у нас се увеличават. Вече са 63, съобщиха от агенцията за безопасност на храните. Досега са заразени около 450 00 птици в 12 области, които ще бъдат унищожени, а стопаните компенсирани.

59 от огнищата са при домашни пернати, а 4 - при диви. Най-засегнати са фермите за патици, които преживяха истински бум в последните години заради износа на втлъстен гъши дроб за Западна Европа. България дори стана втора в света при експорта на деликатеса.

Между 5 и 6 млн. лв. ще струва справянето с птичия грип у нас. Между 50 и 75 процента от тях могат да бъдат възстановени от Европейската комисия, ако одобри мерките за справяне със заразата.

В понеделник у нас пристигна екип от ветеринари от Брюксел, които ще оценят мерките и евентуално ще препоръчат нови. Те проведоха първата си среща с агенцията по храните и земеделското министерство. На нея са присъствали и представители на птицевъдния бранш, които са похвалили бързата реакция и адекватните мерки на българските ветеринари.

Според експертите разпространяването на птичия грип у нас е и заради лоша хигиена в родните ферми, което пречело да се ограничи заболяването. Затова са разпространени плакати с препоръки за засилване на биосигурността най-вече в малките стопанства.

Със заповед на земеделския министър в оставка Десислава Танева беше забранен ловът на пернати в засегнатите общини. От агенцията по горите напомнят на авджиите в останалите области, че трябва да подават веднага сигнал, ако открият болна или мъртва птица. Това може да стане на тел. 0700 122 99 или на спешния 112.

От агенцията по храните пък успокояват, че птичият грип не е опасен за хората, дори и да са яли от заразено месо, ако то е било обработено термично. Заразата обаче причинява до 100% смъртност при домашни и диви пернати. Тъй като се разпространява много лесно, се избиват всички засегнати птици в района на огнището. Забранени са пазарите на пернати в цялата страна.