Някои договорили 160% от леглата си.

Към 10 млн. - чужденци и българи, се очакват на плажовете ни през лятото

Невиждан наплив за летни почивки в България. Така специалисти в туризма описват ситуацията в момента.

Засиленото търсене е силно още от януари до април, градира през май и ще бъде значително в активния сезон. Причините - инцидентите с руски самолети в Турция и Египет, атентатите в Турция и ситуацията в Тунис. Всичко това насочва

към България

около 4,6 млн.

туристи от

чужбина

Към 5,5 млн. българи също ще са на почивка на родното Черноморие, прогнозира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма (виж 3-а стр.). Това е прекрасно, но крие и опасности.

Хотелиери се оплакаха, че заради спада на туристи с 8% през миналото лято, са продали при ранните записвания голяма част от легловата си база. Сега обаче напирали туристи, готови да платят по-високи цени, и вероятно от това ще се възползват малките хотели.

Големият удар през 2015 г. дошъл главно от руснаци - над 150 000 души не дойдоха в България. За да спасят следващата година, още миналото лято хотелиерите започнали да сключват т.нар. договори “пълно-празно”. Те са за потвърдени контингенти - например туроператор предплаща 40 легла в даден хотел и получават ниска цена на пакета. Такива договори масово са сключени за германски туристи.

Отделно предварително са договорени резервации с много повече туроператори на база заявка. При тази схема туроператорът съобщава, че продава почивки у нас, а хотелиерът му потвърждава местата.

В момента обаче имало хотели, подписали договори на 130 и дори за 160% от легловия си континент, за да се застраховат.

Още през януари 2016 г., когато се разбира за ситуацията в Турция, Египет и Тунис, тези договори са били за 100% от леглата, казва Драганов. Тогава става ясно, че 15 млн. европейски туристи няма да отидат в тези ключови дестинации.

И България

се озовава в

сериозна преса

На мига туроператорите декларират, че са продали заявените почивки в България, независимо дали това наистина е факт. Хотелиерите ни, леко шашнати, обявяват “стоп продажби”, защото са пълни или искат да се ориентират, а някои оставят свободни легла в очакване на по-добри цени заради наплива. Който е предплатил туристически пакет рано, ще почива на ниски цени на Българското Черноморие.

Който е предплатил туристически пакет рано, ще почива на ниски цени на Българското Черноморие.

Като за капак се наслагва и фактът, че Великден и Гергьовден тази година са близки по дати и заради топлото време през април към морето се насочва сериозен интерес от българи и туристи от православните съседни държави. Така хотелиери, предложили например ранни ниски цени за румънци, сега са в капан. А ранните записвания при големите туроператори наистина са на мечтани цени. Седмица през май на морето излиза 320 евро на германски турист заедно със самолета. За август пакетът е 465 евро. Заради всичко това има

сериозна

опасност

от дублажи,

което би сринало имиджа на страната ни. За това предупреждава няколко пъти и министърката на туризма Николина Ангелкова.

За лятото наистина се чака сериозен ръст - между 4,5 и 4,6 млн. чуждестранни туристи ще дойдат у нас. (Виж откъде - в карето долу) Това е увеличение с 25% спрямо 2015 г. и с 15 на сто спрямо 2014 г.

4200 полета само с руснаци заявени към Варна и Бургас

Почти няма държава, от която да не се очаква ръст на туристите за настъпващото лято в България.

Това показват предварителните данни от туроператори и летища.

България е в топ 3 на чуждестранните дестинации, търсени от руснаците, съобщава Министерство на туризма, цитирайки данни на Федералната агенция по туризъм.

Местните туроператори очакват ръст на руснаците между 20 и 30% спрямо 2015 г. Към момента над 4200 полета от Русия са заявени за летищата Варна и Бургас. Само това е ръст с над 80% в сравнение с миналата година. Прогнозите са за ръст на записванията last minute от руски гости.

Украинците вероятно ще бъдат с около 10% повече от 2015 г.

От 5 до 50% варират прогнозите на големите туроператори за увеличение на германските туристи. Наши експерти говорят за над 700 000 германци за лятото. Броят на записалите се немски туристи при DerToristik се очаква да достигне около 120 хиляди, при туроператорът TUI са около 50 хиляди, а при Thomas Cook/Neckerman - 110 хиляди.

Вероятно тази година ще ни посетят с 10-15 на сто повече гости от Великобритания и с цели 20 на сто от Франция. Също с 20% повече ще бъдат позабравените от социализма поляци и чехи.

“Очаква ни много добър летен сезон и трябва да предложим високо качество, за да се върнат туристите и следващото лято. Миналата година се борихме с трудния сезон и започнахме активна работа с големите туроператори”, коментира министърката на туризма Николина Ангелкова.

И добави, че предварителните очаквания сочат, че България ще е все по-успешен конкурент на Гърция и Турция в привличането на туристи от Балканите.

Китаец на почивка харчел у нас 185 евро на ден

Екзотични туристи също напират към България това лято, разказват туроператори. Оказва се, че в момента китайците са мечтани туристи от гледна точка на парите, които оставят в страната ни. 185 евро бил средният разход на ден на китаец на курорт в България. Профилът на гостите, пожелали българска почивка силно се разминавал от представата ни за обикновения китаец. Тук искали да идват хора, богати колкото българските олигарси, даде пример туроператор. Те пристигали със собствени готвачи за групата и с медицински персонал. Чантите им- стрували от 4000 евро нагоре. И туристите от Иран (300% очакван ръст) били готови да харчат тук крупни суми, ако им предложат добри продукти. С “Ролекс” за 10 евро и анцуг “Абидас” обаче не ставало.

НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА
НИКОЛИНА АНГЕЛКОВА

Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма: Игра с обещаните цени ще изяде ефекта от председателството в ЕС

- Г-н Драганов, дали сега ще спечелят по-малките хотели по морето, след като големите са договорени още от миналото лято?

- В момента всички печелят - и големи, и малки. Такова натоварване за месец май не е имало отдавна заради съвпадението на Великден и Гергьовден и хубавото време през април. Проблемът ще дойде, ако тези, които предлагат храна, настаняване и емоции у нас, не се окажат добри партньори и пробват да играят с цените.

- Е, как да действат, при положение че напират туристи, готови да платят много повече за легло?

- Икономическата логика е вече да се гледа към 2017 г. Търговски правилно е да считаме сезон 2016 за приключил, нищо, че сега започва. Защото през близките години - 2018-а и 2019-а България може да увеличи популярността си с 30-35%.

Чакаме две много важни събития - през 2018 г. страната ни поема европейското председателство. Покрай него ще дойдат стотици хиляди гости от чужбина.

През 2019 г. пък Пловдив става европейска столица на културата - и това ще е огромен рекламен бум за България. Тези години могат да вдигнат българския туризъм на много по-високи обороти, ако съумеем да задържим интереса и да не отблъснем партньорите. Румен Драганов

Румен Драганов

- Да не отблъснем и българите, ако за тях не останат места в страната? Те накъде се насочват?

- Ще има много интензивни пътувания през лятото на българи в България. Това личи още от натиска в началото на май.

5,5 млн. българи ще са на почивка само по Черноморието. Тук се включват хората, които имат имоти по морето, свободно къмпингуващите и тези, които ще ползват хотелите. Българинът остава турист № 1 за страната.