Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН

През февруари, след преминаване на големите зимни студове, настъпва най-благоприятният период за извършване на зимните резитби при овощните култури. Преждевременните както и късните резитби се отразяват неблагоприятно на овошките, лишават ги от част от асимилатите добити през предходния вегетационен период. Чрез качественото провеждане на зимните резитби могат да се регулират до голяма степен растежните и репродуктивните процеси на културите, запасите от органични вещества се разпределят между по-малък брой растежни точки.

Зимната резитба се извършва първо при студоустойчивите овощни видове - ябълка, круша, слива и др. При раноцъфтящите овошки - бадем, кайсия, праскова, череша резитбата трябва да приключи до края на февруари, преди възобновяване на вегетацията. Това важи и за касиса.

Най-често практикуваните зимни резитбени операции при плододаващите овощни култури са прореждане (просветляване) на короната, при които се премахват цели клонки и клони, извършва се съкращаване на клони, клончета и леторасли. При съкращаване на едногодишни клонки дървесината се реже над пъпка, 2-3мм над върха на пъпката, под ъгъл 45 градуса с наклон на противоположната и страна.

При премахване на цели клончета и клони отрезът се прави над надебеления пръстен образуван в основата на клоните. При резитбата пръстенът не трябва да се наранява, не трябва да се оставят чепове, за да не се затруднява зарастването на раните. Резитбите трябва да се извършват качествено, с остри инструменти.

За ускоряване зарастването на по-големите отрези (над 2,5 см при костилковите и 3 см при семковите) и ограничаване на евентуални заразявания е препоръчително непосредствено след резитбата използването на овощарска замазка или блажна боя.

При овошките с провеждането на зимната резитба при необходимост се извършва и фитосанитарна. С фитосанитарната резитба се унищожават закържавелите, нападнати от болести и неприятели клонки и леторасли. По този начин се редуцират зимуващите зарази, ограничава се тяхното разпространение в началото на пролетния вегетационен период. При фитосанитарната резитба отрезите трябва да са на разстояние 30-40 cм от мястото на повредата. Инструментите, използвани при резитбата, след всеки отрез трябва да се дезинфекцират.