Алма Давидова

Агрокултурите заедно с нефта и металите, силно поскъпват от началото на 2000-та година. Причината е в съчетанието на фактори като: увеличаващото се търсене в развиващите се страни, използването на биогорива и благоприятното време. Но сега търговците, очакват края на този “суровинен суперцикъл”.

На фона на забавянето на икономиките на Китай и на развиващите се страни агросекторът е застрашен от връщането на по-ниските цени, коментира проф. Дейвид Кол от Политехническия университет във Вирджиния: “Динамичните за агроотрасъла 2007-2012 години бяха предизвикани от съвпадението на отделни фактори.”

Спадът в търсенето съвпада с ръст на предлагането, доколкото фермерите по цял свят са реагирали на ръста в цените, като са увеличили производството. Благоприятното време също е помогнало за ръста на реколтата.

Заради богатите реколти през последните няколко години са нараснали складовите запаси по цял свят.

В резултат са паднали и цените, и доходите на фермерите

За сравнение бушел царевица сега се търгува за $3,80, което е два пъти по-ниска цена от рекордната, фиксирана през 2012 година. През същата година фермерите, отглеждащи царевица в САЩ, са достигнали пиковата чиста печалба от $175 079, според изследванията на университета в Минесота. Но през 2013-2014 г. тя рязко пада и става по-ниска от $55 000.

По оценки на земеделското министерство на САЩ, през 2015 г. чистата съвкупна печалба на фермерите в страната е паднала с 32% - до $74 млрд,което е минималното ниво след 2009 година.

Проблеми имат и фермерите в други ключови растениевъдни региони, в това число в Южна Америка, Украйна и Русия, отбелязват анализаторите.

Поради укрепването на долара импортът на торове, препарати и семена в много части на света стана по-скъп , коментира Стефан Фогел от Rabobank: “Ситуацията като цяло се е влошила за последните две години и фермерите ще правят икономия на каквото могат.”

Намалените разходи на фермерите негативно се отразяват върху печалбата на участниците в други, зависещи от тях, отрасли.

Последствията са за компании, търгуващи със семена, препарати и селскостопанско оборудване. Някои много силно пострадаха. Например за производителите на оборудване Deere & Co в първото полугодие продажбите са спаднали със 17%, а печалбите - с 30%.

Печалбите на Archer Daniels Midland и Bunge през второто тримесечие на годината се оказаха по-лоши от прогнозите на анализаторите.

Лидерът в агроотрасъла Cargill също претърпя загуби. Както отбелязаха от компанията, резултатите от последното тримесечие са влошени, поради рекордните реколти в последните години в Северна и Южна Америка. Поради това на пазарите намаляха и възможностите за печалби чрез борсови операции.

Пазарът следва световните тенденции

Индексът на цените на производител в селското стопанство за второто тримесечие на 2015 г. намалява с 6.7% спрямо същото тримесечие на 2014 г., сочат данните на НСИ. Индексът на цените на продукцията от растениевъдството намалява с 3.2%, а от животновъдството - с 10.2%. Спрямо предходната година цените на селскостопанската продукция отбелязват намаление с 3.5%, като в растениевъдството те са по-високи с 3.3%, а в животновъдството - по-ниски с 10.5%.

През второто тримесечие на 2015 г. спрямо същото тримесечие на 2014 г. по-ниски са цените на меката пшеница - с 9.2%, царевицата - с 12.2%, ечемика - със 7.0%, и на картофите - с 0.4%. По-високи са цените на слънчогледа - с 10.6%, доматите - с 29.5%, и на краставиците - с 1.1%.

В животновъдството по-ниски са цените на свинете - с 12.9%, домашните птици - с 23.2%, и на кравето мляко - с 19.0%.

По-ниски спрямо 2014 г. са цените през второто тримесечие на 2015 г. на меката пшеница - с 3.6%, царевицата - с 1.4%, и на ечемика - с 3.0%. В животновъдството по-ниски са цените на свинете - с 11.0%, домашните птици - с 22.0%, кравето мляко - с 16.6%, и на яйцата - с 2.9%.

Индексът на цените на продуктите и услугите за текущо потребление в селското стопанство за второто тримесечие на 2015 г. е с 0.5% под равнището на същото тримесечие на предходната година и с 1.9% спрямо 2014 година.

През второто тримесечие на 2015 г. спрямо съответното тримесечие на 2014 г. индексът на цените на електроенергията и горивата намалява с 8.3%, а на фуражите - с 4.8%.